Size Yalan Söylemişler: Beynimizin Tamamını Kullanıyoruz

Onlarca yıldır, insanoğlu beyninin sadece %10’unu kullandığını düşünüyordu.

Peki, gerçekte nasıl? Gerçekte insanlar herhangi bir zihinsel rahatsızlık dışında beyninin %100’ünü kullanıyor. 1907 yılında başlayan bu furya yıllardır süre geliyor. Filmlerde, dizilerde ve makalelerde beynimizin %10’unu kullanıyoruz şeklindeki ibareler sonucu insanlar buna inanmış ve beynin sınırlarını aşmak için çeşitli arayışlara girişmiştir.

The Energies Of Men adlı makalede söylenene göre insanlar fiziksel ve zihinsel potansiyellerinin oldukça küçük bir kısmını kullanmaktadır. 1907’de yayınlanan bu makale  aradan daha çok geçmeden almış başını yürümüş ve bilimsel bir kanun gibi dilden dile yayılmıştır. Bu süreçte insanlar beynin sınırlarını aşmak için çeşitli yollar aramaya ve “Potansiyelinizi keşfedin!” şeklinde sloganlar atmaya başlamışlardır.

Limitless filmiyle yeniden canlanan bu iddia, Lucy filmiyle devam etmiştir. Ve günümüzde bile binlerce hatta yüz binlerce insan beyninin sadece %10’unu kullandığını düşünmektedir. Fakat durum aslında bu şekilde değildir. 1907’deki makalenin nasıl bu kadar çok etki ettiği tam olarak bilinmese de insanlar aslında beyninin tamamını kullanmaktadır. Örneğin, yemek yerken arkadaşlarımızla sohbet edebilir ve aynı zamanda çevremizi kontrol edebiliriz. Tabi bu, bu kadar basit de değildir. Beynimiz bu süreç içerisinde ellerimizi ve ağzımızı kullanmamızı sağlarken midemizi de çalıştırmaktadır. Bu oldukça basit bir örnekti ve bundan çok daha karmaşık eylemleri beynimiz, biz fark etmeden yapabilmektedir.

braincapacity
Tabi ki, beynimizin tamamını kullanıyoruz demek de tam olarak doğru değildir. Beyin egzersizleri yapmak beynimizin çalışmasını ve hafızamızı güçlendirecektir. Önceden öğrendiğimiz bir şeyi kısa bir süre sonunda unuturken, beyin egzersizleri sonucunda öğrendiğimiz şeyi çok daha uzun süreler sonunda unutacağız. Bu durum ise beynimizin %10‘u ile %100’ünü kullandığımızla alakalı bir durum değildir.

 

Kaynak: https://www.theverge.com/platform/amp/2017/5/19/15664182/neuroscience-video-cognition-brain-human-potential

 

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir