Robot Balık, Su Kalitesi Ölçümü Yapacak

Floransa Üniversitesi ve Madrid Teknik Üniversitesinin ortak çalışması sonucu üretilen robot balık, suların pH seviyesini ölçecek ve onların uygun olup olmadığını tayin edebilecek.

Polikarbonat bir yapıdan oluşan robotun yapımında lateks kullanılmıştır. Denizlerdeki su dengesini sağlama kapsamında önemli bir rolü olan bu robot, şu aşamada özellikle balık üretim çiftliklerinde kullanılabilecek.

Kimyasal komutlarla yüzebilen bu robot, elektrokimyasal sensörlerin yardımı ile ortamdaki hidrojen iyonlarını tespit ediyor ve bu sinyaller yardımıyla balığın kontrol edilmesi sağlanıyor. Robot içinde yer alan özel pH sensörleri, kirli ve asit yoğunluğu fazla olan bölgeleri tespit etmek için tasarlandı. Eğer ki, bulunduğu bölgede su kalitesi değişirse daha yakından araştırabilmek için kendi rotasını çizebiliyor.

Robot Balık Neden Balık Şeklinde?

Bu teknolojinin balık şeklinde yapılması da düşünülmüş bir gerçek. Evrimin işlerliği göz önüne alındığında suda hareket etmenin en kolay yolu balık şeklinde olmaktır. Bu tek neden değil. Aynı zamanda balık robotun yanında hareket eden balıkların tedirgin olmaması veya bunu en aza indirgemek için şeklinin balık gibi olması gerekmektedir.

Bu çalışmanın başında bulunan Profesör Giovanna Marrazza, üretilen bu robotun denizlerde kullanılabilecek kadar gelişmiş olmadığını dile getiriyor. Çalışmalarını sürdüren ekip, fon kaynağı talebinde de bulunuyor. Fon kaynağı dışında, bu projeye yatırım yapabilecek girişimciler de aranıyor.

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/cool-tech/fish-robot-senses-water-quality/

 

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir