NASA’dan Son Dakika Haberi: “Güneş’e ulaşacağız”

NASA, 31 Mayıs Çarşamba (dün) düzenlediği basın toplantısında, Güneş’in atmosferine düzenlenecek görevini açıkladı. 

Saat 18.00’da yaptığı basın toplantısında, NASA yetkilileri 2018 yılının Ağustos ayında Güneş görevini başlatacağını söyledi. Parker Solar Probe ismi verilen uzay sondası, Güneş’in atmosferine dalış yapacak. Güneş’in bilinmeyen yönlerini araştırmak üzere devrimsel niteliği olan bu görevde, insan eliyle yapılıp Güneş’e yaklaşan ilk uzay aracı Parker Solar Probe olacak.

Güneş’e Ne Kadar Uzaklıkta Olacak?

NASA, bu göreve “Touching The Sun” adını verdi. Yani “Güneş’e Dokunmak”. Sebebi ise Güneş’in atmosferine girecek ilk uzay aracı olması. Aklınızda soru kalmasın direkt açıklayalım. Parker Solar Probe, Güneş’in merkezine dalış yapmayacak. Güneş’in Taç Küre olarak adlandırılan katmanın en dışına ulaşacak. Yani Güneş’in merkezinden yaklaşık 6 milyon kilometre uzaklıkta olacak.

Eğer bir karşılaştırma yapmamız gerekirse, rekor 1979 yılında uzaya fırlatılan Helios 2 uzay aracının Güneş’e yaklaşmasıdır. Helios 2 uzay aracının Güneş’e uzaklığı yaklaşık 43 milyon kilometre kadardır.  2018 yılında fırlatılacak olan Parker Solar Probe ise Helios 2’den yaklaşık 7 kat daha yakın olacak. Uzay araştırmalarında en zorlu ve en tehlikeli görevlerden biri olacak olan Parker Solar Probe, Güneş’in yörüngesinde iken yaklaşık 1400-1500 derece sıcaklıklarda araştırmasını yürütecek. Dünya tarihinde, bu kadar yüksek sıcaklıkta çalışma yapan ilk uzay aracı olacak.

touchsun

Tarihteki En Hızlı Uzay Aracı Olacak

2018 yılında uzaya fırlatılacak olan Parker Solar Probe, 2025 yılına gelindiğinde 24 kez yakın geçiş yapmış olacak. Güneş’in etrafında bir tam yörüngesi 88 günde tamamlanacak. Güneş’e en yakın olduğu anda, uzay aracının hızı saat 724.000 kilometre olacak. Bu da tarihte en hızlı insan yapımı araç olacak demek. Parker Solar Probe, bu hıza erişmeden önce rekor, geçtiğimiz yıl Jüpiter görevinde olan Juno uzay aracında bulunmakta. Juno’nun hızı ise saatte 265.000 kilometre.

Juno
 Juno Uzay Aracı

NASA’nın Güneş’e Dokunmak görevinin resmi tanıtım videosu ise aşağıdadır.

Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasa-renames-solar-probe-mission-to-honor-pioneering-physicist-eugene-parker

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir