Microsoft, Hologram Ekranlı Gözlük Üretimi Yapacak

Bundan sonra sanal gerçekliği deneyimlemek için büyük cihazlar kullanmamıza gerek kalmayacak gibi. Hatta sanal gerçekliğin de ötesinde direkt hologram görüntüler oluşturulacak.

Günümüzde holografik görüntüleri elde etmek oldukça güç. Hologram teknolojisi, lazer ışınları ile üretilen 3 boyutlu görüntüler oluşturmaktadır.  Bunun için büyük elektronik cihazlar kullanılıyor ve rahat bir şekilde yanınızda taşınamıyor. Yani gözlük boyutlarında bir sistem tasarlamak günümüz teknolojisinde çok zor. Fakat Microsoft’un geliştirdiği bir teknoloji sayesinde gelecek yıllarda gözlüklere sığacak kadar küçük hologram görüntüler oluşturulabilecek.

Bu teknoloji geliştirilirken bazı problemler ortaya çıksa da Microsoft geliştirici ekibi bu problemleri ortadan kaldırabilecek çözümü üretti. Bu problemin çözümünde, gözün hareketlerini takip edebilen bir render sistemi sayesinde ortadan kaldırdı. Bu sistem tasarlanırken güçlü algoritmalar kullanıldı. Render sistemi sayesinde gözlerimiz hangi yöne bakıyorsa sadece o bölgede holografik görüntüler oluşturuluyor. Hatta bu teknolojinin bir diğer avantajı da göz bozuklukları olan astigmat, miyop ve hipermetrop gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırmasıdır.

hologram
Tasarlanan bu teknoloji, şu an insanlara sunulabilir bir durumda değil. Çünkü sisteme güç veren elektronik aygıtlar hala oldukça büyük bir alan kaplamakta. Gelecek yıllarda, sadece gözlük kullanarak holografik görüntüler oluşturulabileceğine inanıyoruz. Yazımızın altında Microsoft Research YouTube kanalının yayınladığı videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.microsoft.com/en-us/research/project/holographic-near-eye-displays-virtual-augmented-reality/

Görsel Kaynakları: https://www.microsoft.com/en-us/research/wp-content/uploads/2017/05/vision_correct2-1.png
http://k3k4a2f5.ssl.hwcdn.net/images/2015/Microsoft/Hololens/hololens620.jpg

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir