Microsoft 10 Yıl İçinde Kanseri Bitirebilir!

Microsoft, gelecek 10 yıl içinde kansere çözüm olabilecek teknolojiler üreteceğini açıkladı. 

Microsoft’un geniş kapsamlı projesinde pek çok farklı alan bulunmakta. Fakat bunlardan en etkili olabilecek gibi gözüken, DNA bilgisayarlar. DNA bilgisayarların görevi, insan vücudunda yaşayıp, kanser hücresine dönüşen hücreleri tespit edip onları tekrar sağlıklı hücre formatına programlamasıdır.

Microsoft Research’ten Chris Bishop, The Telegraph’a yaptığı açıklamada “Microsoft, bilgisayar biliminde çok büyük bir uzmanlığa sahiptir. Kanser hücreleri de biyolojik bir hesaplama sorunudur. Microsoft’un kanser ile ilgilenmesi bu bağlamda oldukça doğal ve normaldir. Bilgisayar hesaplamaları ve biyoloji çok farklı iki alan gibi gözükse de, olaya temel düzeyde baktığımızda bu iki alanın derin bir ilişki içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Tüketici elektroniği alanında muhteşem projelere imza atan Microsoft, amaçlarını gerçekleştirebilmek için, kanserin çeşitli yönlerini incelemesi ve araştırması amacıyla Dünya’nın dört bir yanından biyologlar ve bilgisayar bilimciler topladı.

Microsoft

Ekiplerin Görev Tanımları Nedir?

Bu araştırmada yer alacak takımlardan birinin görevi, radyologların, bir hastanın tümörünün nasıl ilerlediğini bilgisayar bilimi sayesinde daha detaylı inceleyebilmesidir. Bu takımın görevi sonucu farklı bir tıp türü de ortaya çıkabilir.

Takımlardan bir diğerinin görevi, her bir tümör türünün incelemesini yaparak, onlara saldırmak için gereken en iyi planı ve bu planın algoritmasını oluşturmaktır. Diğer takım ise, tümörlü hücreleri takip edip onları sağlıklı formata çevirecek DNA bilgisayarları üretecektir.

Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan kanser hücresi DNA bilgisayarlar sayesinde tespit edilecek ve tabiri caizse “Sistem Geri Yükleme” yapıp hasarlı hücreler tedavi edilecek. Bilgi işleme ve makine öğrenimi gibi iki farklı bilgisayar biliminin bu araştırmada büyük bir önemi bulunmakta. Her bir biyolojik sürecin bilgi işleme sistemi olduğunu düşünen Microsoft, kanserin de böyle bir sisteme sahip olduğunu dile getirdi.

Microsoft Genom Bilimi Ekip Yöneticisi David Heckerman “Günümüzde kanser tedavisi alanında büyük ilerlemeler kaydedildi. Bundan 8-10 yıl önce insanlar kanser tedavisi yaparken dokuyu tedavi ettiğini düşünüyordu. Akciğer kanseri için sadece akciğer kanseri tedavisi gibi. Artık kanser genomunu araştırmak dokuyu tedavi etmek kadar önemli bir seviyede. Yani hücrenin hangi geni bozuldu da kanserli hücre haline dönüştü.” belirtti.

Yapılan son açıklamalar ise şirketin bu konuda ne kadar tutkulu olduğunu gözler önüne serdi. “Bazı kanser türleri için 5 yıl, bazıları için de en geç 10 yıl içinde tedavi üretilebilecek. Sonuç olarak kansersiz bir yüzyıl yaşayacağız.”

Kaynak: https://www.sciencealert.com/microsoft-says-they-will-fix-cancer-in-under-10-years

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Microsoft 10 Yıl İçinde Kanseri Bitirebilir!” için 3 yorum

 • Haziran 3, 2017 tarihinde, saat 9:30 am
  Permalink

  Çok iyi site hızlı ve güvenilir bilgi helal admin

  Yanıtla
 • Haziran 19, 2017 tarihinde, saat 7:29 pm
  Permalink

  Microsoft’tan beklenen bir atılım.

  Fırsatını bulmuşken kendi blog sitemi tanıtmak isterim:

  yapekiamanasil.com

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir