Mars’ta Bulunan Ağaç Gövdesi Gerçek mi?

Baştan söyleyelim, başlık merakınızı uyandırdığı için tıkladınız değil mi? Fakat merakınızı giderecek bir yazı göremeyeceksiniz. Çünkü bu fotoğraf komplo teorisyenleri tarafından benzetilmiş bir fotoğraftır. 

NASA, Curiosity uzay aracından gönderilen görüntüleri, halka açık bir biçimde yayınlamaktadır. NASA’nın amacı amatör astronomların bu görüntüleri inceleme şansı yakalaması ve insanların uzay ve Mars hakkında fikir sahibi olmasıdır. Bu görüntüler, halka açık olarak yayınlandığı için prim amacı güden komplo teorisyenlerinin de eline geçiyor ve bir dizi efekt ile insanların aklını karıştırmayı ihmal etmiyor.

Fosil bir ağaç gövdesi olduğu söylenen görüntü, bu konuda yapılanların ilki de değil. Havada süzülen kaşık, oturan uzaylı ve üçüz kuleler daha önceden yayınlanan komplo teorilerinden sadece bazıları.

Mars

Bu görüntü, Curiosity’nin 1647. gününde çekip Dünya’ya yolladığı bir görüntü. Burada sol tarafta tek başına duran bir taş rahatça görülebilmekte. Hava olayları neticesinde aşınan taş, bu görüntü yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra komplo teorisyenleri tarafından bir ağaç gövdesine benzetilecek bir hale getiriliyor. Hatta en altta videoyu izleyerek nasıl bu hale getirdiklerini de görebilirsiniz.

Optik illüzyonların arkasına sığınan komplo teorisyenleri, bu sayede büyük primler yapıyor. Hatta bundan para kazananları bile mevcut. Optik illüzyon hakkında daha detaylı bilgiyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

Komplo teorisyenleri, özellikle Dünya dışı yaşam hakkında çeşitli savlar ortaya atmaktadır. Çünkü Dünya üzerinde yaşayan insanlar her zaman uzaya meraklı olmuştur. Uzay, karanlık ve ulaşılamaz oluşu nedeniyle her zaman merak uyandırmıştır.

Elde edilen görüntüler, bilgisayar ortamında oynanarak insanların karşısına çıkarılıyor. İnsanlar da gördükleri görüntü karşısında kanmadan duramıyor. Curiosity’nin çektiği bu görüntüde ağaç gövdesi olarak yansıtılan taş parçasının nasıl o şekilde dik kalabildiği sorgulanabilir. Bu durum sadece Mars’a özgü değildir. Dünya üzerinde özellikle bizlerin gidip görebildiği Peri Bacaları da aynı şekilde rüzgar aşındırmasıyla oluşan yapılardır.

Komplo teorisyenlerinin böyle güzel keşifleri sabote etmesine imkan tanımayın, onlara itibar etmeyin ki, insanlık yanlış bilgiler ışığında ilerlemesin. Tek temennimiz de budur.


Kaynak: Kozmik Anafor-Mars’taki fosil ağaç gövdesi

http://www.kozmikanafor.com/marstaki-fosil-agac-govdesi/

Görsel Kaynağı: NASA

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir