Küresel Tohum Sığınağı Sular Altında Kaldı

Gelecekte meydana gelebilecek bir kıyamet senaryosunda hayatta kalmamızı sağlayabilecek kapasitesi olan Svalbard Küresel Tohum Sığınağı, küresel ısınma etkisiyle sular altında kaldı.

Kıyamet Deposu olarak da adlandırılan Svalbard Küresel Tohum Sığınağı, dünya üzerinde neredeyse bütün bitkilerin tohumlarını içermektedir. İçinde 800 binden fazla bitki çeşidi ve 500 milyondan fazla tohum bulunan sığınağın kurulma amacı ise, herhangi bir kıyamet senaryosunda azalan veya tükenen bitki çeşitlerini tekrar üretmeye başlamak. Bu sayede insanlığın yaşama şansını artırmaktır.

Svalbard Küresel Tohum Sığınağı, dünya üzerinde başına gelebilecek her türlü kötü olaydan korunmak üzere tasarlanmış bir yapı olmasına rağmen küresel ısınma sonucu sular altında kalması oldukça şaşırtıcı. Hem de hala kıyamet kopmamasına rağmen…

The Guardian’ın yaptığı açıklamada, permafrostların yani sürekli donmuş toprakların erimesi sonucu tohum deposuna sel girişinin olduğu ve bunun büyük bir karmaşaya neden olduğu belirtildi. Tesis yöneticileri bu olay sonucunda en başta hesaplamaları gereken permafrostları hesaplamadıkları için büyük bir endişeye kapıldılar. Neyse ki, neme dayanıklı paketler içerisinde korunan tohumlar bu olay sonucunda zarar görmedi. Fakat tesis yöneticileri yapılan hesaplamaları tekrar gözden geçirmeye başladılar.

Norveç’in Kuzey Buz Denizinde bulunan takımadalardan biri olan Longyearbyen şehrinde bulunan Küresel Tohum Sığınağı, büyük bir dağın yaklaşık 140 metre altında bulunmaktadır. Tesisin burada kurulmasının en büyük avantajı ise, tohumların soğuk yerde korunması için harcanacak enerjiyi herhangi bir buzdolabı kullanmadan sağlamaktır.

longyearbyen

Küresel ısınma Dünya çapında etkilerini hızla göstermeye başlasa da ilk ve en çok etkilenen kutup bölgeleri oluyor. Yüzlerce yılda çözülemeyen Permafrostların erimesi başladı bile. Kutuplarda bazı bölgeler sular altında kalıyor ve dev buz yolları eriyor. Sonuç, tüm Dünya üzerinde görünen en yakın kıyamet senaryosu gibi görünüyor. Svalbard Küresel Tohum Sığınağı da bu durumdan küçük de olsa etkilenmiş ve yöneticileri büyük bir kaygıya sürüklemiştir.

Kaynak: https://www.vox.com/science-and-health/2017/5/19/15666206/arctic-seed-vault-flood

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir