Juno Uzay Aracından Gelen İlk Bilgiler Oldukça Şaşırtıcı

NASA’ya ait olan Juno uzay aracının, Jüpiter’den elde ettiği bilgiler, iki makale şeklinde yayımlandı ve sonuçlar beklenenden oldukça farklı çıktı. 

Uzay sondası olarak görev yapan Juno, topladığı bilgiler Jüpiter hakkında bildiklerimizi tekrar sorgulatır nitelikte. Uzay sondasının çalışması oldukça meşakkatli şekilde devam etmek. Gönderdiği ilk bilgiler ise Jüpiter’in iç yapısı, sahip olduğu manyetik alanı ve özellikle kutup bölgeleri hakkında daha detaylı bilgi edinmemizi sağladı.

Bu önemli görevin başkanı Scott Bolton: “Görev kapsamında elde edilen bilgiler ve fotoğraflar, Dünya’yı alt üst edecek kadar önemli ya da Jüpiter’i alt üst edecek kadar da diyebiliriz. Manyetosferi, bileşimi ve çekirdeği hakkında elde ettiğimiz bilgiler heyecan verici nitelikte.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Juno’nun Jüpiter Görevi

Jüpiter’in kutupları sahip olduğu özellikler ile diğer gaz devi olan Satürn’den oldukça farklı. Jüpiter’de meydana gelen akımlar karmaşık iken Satürn akımları altıgen şeklinde.

Jüpiter görevinden elde edilen bilgilerden bir diğer şaşırtıcı olanı ise, manyetosferin tahmin edilenden çok daha güçlü oluşu. 7.766 Gauss manyetik alan gücüne sahip olan manyetosfer Dünya’nın manyetosferinden 10 kat daha güçlü durumda.

Uzay sondası Juno, Jüpiter’in radyasyonundan kaçabilmek için, ana radyasyon kuşaklarının altından geçecek şekilde dizayn edildi. Bu sayede uzay aracı çok daha yakından gözlem yağma şansı yakaladı.

Kaynak: http://science.sciencemag.org/content/356/6340/821.full

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Juno Uzay Aracından Gelen İlk Bilgiler Oldukça Şaşırtıcı” için bir yorum

  • Temmuz 17, 2017 tarihinde, saat 11:26 pm
    Permalink

    arkadaşlar su uzaydakı bilgileri tam olarak bi vermediler zaten gercekleri hi,c soylemıyorlar neden soylemıyorlarsa vallah imkanım olsa bi teleskop yapıp ben incelicem artik:D

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir