Işık Hızı Hakkında Hangimiz Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?

Youtuber Joe Scott, yayınladığı videoda ışık hızı hakkında herkesin bilmediği soruları cevapladı. 

Işık ve diğer elektromanyetik dalgaların boşlukta yayılma hızına genel olarak ışık hızı denilmektedir. Işık hızının bir saniyede aldığı yol ise 299,792 kilometredir. Işık yılı olarak tabir edilen mesafe ise yaklaşık 10 trilyon kilometredir ve ışığın bir yılda aldığı süreyi gösterir. Işık hızının bu derece hızlı olması neticesinde Güneş ışınları dünyamıza 8 dakika gibi bir zamanda ulaşır. Aynı şekilde Güneş ışınlarının Jüpiter’e ulaşma zamanı ise yaklaşık 44 dakikadır. Eğer bu mesafeler ve zamanlar size biraz uzak geliyorsa daha net bir şekilde açıklayalım. Işık hızıyla gidebilecek bir araç tasarlansa, bu araç 1 saniye içerisinde Dünya’nın etrafını 7 kez dolaşabilir. Tabii, böyle bir araç yapmanın da mümkünatı yoktur.

Dünya görüşü ile bu hız imkansız gibi gözükse de, evrenden bakıldığında bu hız küçük kalmaktadır. Çünkü evrenin genişliği, ışık hızının kat be kat üstündedir. Albert Einstein’in Özel Görelilik Teorisinde, ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlamakta ve ışık hızına ulaşıldığında ise zaman durmaktadır. Böyle bir teknoloji mümkün olursa ışık hızını geçebilecek teknoloji de mümkün olur. Bu da zamanda geriye gitmenin yolunun bulunduğunu gösterir. Günümüz teknolojisi ile ışık hızını bırakın yanına yaklaşabilecek herhangi bir hızda teknoloji üretmek imkansız olsa da ilerleyen yüzyıllarda nasıl sonuçlar olacağını merakla bekliyor olacağız.

Işık hızına ulaşmanın mümkün olamayacağını gösteren farklı durumlar da söz konusudur. Bu durumlardan ilki, kütledir. Çünkü kütlesi olan bir nesnenin, hızını yavaşlatacak durum kütle faktörüdür. Hız arttıkça eylemsizlik artar ve kütle burada devreye girerek onu yavaşlatır. Aynı şeye bir de tersinden bakalım. Kütlesiz bir nesne, en az ışık hızında hareket edebilir. Işık hızından daha düşük bir hızda hareket etmesi mümkün değildir.
dalgahızı

Işık hızını etkileyen bir diğer durum ise, Kuantum Boşluk Salınımıdır. Bu teori, evrenin boşluk yapısını reddetmektedir. Var oluş ve var olmayış arasındaki değişken parçacıklar evrenin yapısını oluşturmaktadır. Bu yüzden ışık hızı daha yavaş bir şekilde hareket etmektedir. Bu teori, günümüzde hala tartışılan bir teoridir. Gelecek yıllarda belki de bu teori kabul edilecek ve ışık hızı hakkında daha detaylı bilgiler edinilebilecektir.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/how-much-do-we-really-know-about-the-speed-of-light

 

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir