İnsan Cildi Beyin Hücrelerine Dönüştürülüyor

Bilim insanları, insan cildini kök hücrelerine dönüştüren ve yeniden programlayarak mikroglia hücrelerine dönüştüren bir yöntem keşfetti. Mikroglia hücrelerinin görevi, beyin merkezi sinir sisteminde meydana gelen hücresel kalıntıları yok etmektir. Bu yöntem sayesinde Alzheimer hastalığına çözüm olabilecek gelişmeler ortaya çıkabilir.

Beyin ve Mikroglia Hücrelerinin İlişkisi

Herkes, beynin insanda en önemli organlardan biri olduğunu bilmektedir. Peki, beyin bu kadar önemli iken, onun hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Aslında çok az bir bilgiye sahibiz. Beyindeki bölgelerin veya hücrelerin ne işe yaradıklarını biliyorsak da onları nasıl kullanabileceğimizi biliyoruz denilmez. Özellikle nörolojik rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan yöntemler tam bir tedavi sağlamamakta. Bu bağlamda, bilim insanları çok sıkı çalışıyor ve yeni teknolojik gelişmelere imza atıyor.

Alzheimer hastalığı da nörolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ve bu hastalığın tedavisinde günümüz şartlarında farelerin beyin hücreleri kullanılmakta. Fakat, Kaliforniya Üniversitesi çalışanları, Alzheimer tedavisinde hayvan hücreleri yerine insan hücrelerini kullanacak bir yöntem geliştirdiler.

Bu yöntem, insan cildinin beynin yaklaşık %15’ini kaplayan mikroglia hücrelerine dönüştüren bir yöntemdir. Mikroglia hücreleri, beyinde bulunan ölü hücreleri yiyen ve iltihaplanmalara karşı koruma sağlayan hücrelerdir. Yazımızın sonunda Mikroglia hücrelerinin nasıl oluştuğuna dair bir video da bulunmaktadır.

Mikroglia hücreleri sayesinde Alzheimer başta olmak üzere diğer nörolojik rahatsızlık hakkında daha detaylı bilgiye ulaşılabilir ve onların tedavisi sağlanabilir.mikroglia hucresi

Cilt Hücreleri Nasıl Beyin Hücresine Dönüşüyor?

Kaliforniye Üniversitesi Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezinde görev alan nörologlar, ilk olarak hastalardan alınan cilt hücrelerini etkileşime sokarak onların embriyonik kök hücre gibi davranmalarını sağlayan pluripotent hücrelerine dönüştürmüşlerdir. Pluripotent hücreleri, tüm hücre çeşitlerine dönüşebilen hücreler olarak bilinmektedir. Yeni oluşturulan hücreler, yeniden programlanarak gelişen mikroglia hücrelerini taklit etmiş ve beyin hücresine dönüştürülmüştür. Bu sayede Alzheimer hastalığında yenilenebilir ve yüksek verimli bir uygulama geliştirilmiştir.

Tüm bu çalışmaların kapsamında, farelerden alınan mikroglia hücreleri yerine insan cildinden üretilen mikroglia hücrelerinin daha verimli olacağı tahmin edilmektedir. Bu da, Alzheimer ve diğer nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde çığır açabilecek bir gelişmedir.

Kök hücre çalışmalarının insanlığı ne kadar ileriye götürdüğünün bir kanıtı da bu çalışma olmuştur.

Kaynak: https://futurism.com/a-new-technique-transforms-human-skin-into-brain-cells/

 

 

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir