Grafen Eleği Sayesinde Deniz Suyu İçilebilecek

Manchester Üniversitesi çalışanlarının geliştirdiği bu yöntem ile deniz suyu, grafen eleğinden geçirilerek içilebilecek. 

Günümüzde temiz suya erişimi olmayan veya çok zor ulaşabilen yüz binlerce insan bulunmaktadır. Bu ihtiyaç sahibi insanlara temiz suyu ulaştırabilmek amacıyla geliştirilen bu yöntem, yakın gelecekte çığır açacak bir buluş olabilir. Bu yöntemle deniz suyundan, tuzu filtrelemek mümkün olacak.

Grafen Nedir?

Grafen, karbon atomlarının bal peteği şeklinde dizilmesiyle oluşan bir yapıdır. Bu yapının ise kullanım alanları bir hayli geniştir. Radyoaktif atıkların temizlenmesi, Daha güçlü ekipman yapımı, biyosensör cihazlar, elektronik kağıtlar, biyonik cihazlar, su geçirmeyen kıyafetler gibi pek çok farklı alanda kullanılan bu yapı, deniz suyunu arıtmada da kullanılacaktır.

Araştırma lideri Dr. Rahul Nair, Grafen oksit zarının elek haline getirilmesi için nanometre boyutlarında gözenekler açılması gerekiyordu ve bunların belirli bir sırada olması lazım şeklinde ifadelerde bulundu. İlk aşamada elek haline dönüştürülen yapı, geliştirilerek kontrol edilebilen genişliklere ulaşıldı. Bu da sadece tuzu filtrelemek yerine iyonların boyutlarına göre de kontrol edilebilecek.

Birleşmiş Milletlerin yaptığı analizler ve tahminler doğrultusunda 2025 yılına kadar Dünya nüfusunun %15’lik bir kısmının temiz suya ulaşamayacak olmasını azaltacak çalışmalara öncü niteliğinde olan bu yöntem yoksul ülkelerin, temiz suya ulaşmasını oldukça kolaylaştıracak diyebiliriz.

Kaynak: http://www.redorbit.com/news/technology/1113417838/graphene-sieve-seawater-science-technology/

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir