Görünür Evren ve Gözlemlenebilir Evren Nedir?

“Görünür Evren” özünde, ışık veya diğer sinyallerin maddenin ve galaksilerin, Dünya’ya ulaşacak zamanı bulması sonucu (kozmolojik genişlemeden beri), şu anda gözlemleyebildiğimiz tüm cisimlerden oluşmaktadır. Modern kozmolojinin temellerinden birisi olan evrenin izotropik oluşu “Görünür Evren”in her yerde aşağı yukarı aynı olduğunu göstermektedir. Yani evrende bulunan her nokta kendi “Görünür Evren”ine sahiptir.

Gözlemlenebilir  sözcüğü, içerisinde bulunduğumuz dönemde sahip olunan teknoloji ile doğru orantılı olarak büyümektedir. Bu sözcüğün kullanım amacı ise, temelde ışığın bir cisimden veya maddeden Dünya’daki gözlemciye ulaşması, yani bu alanda radyasyonun var olup olmamasıdır. Gözlemlenebilir Evren’in incelenmesi yalnızca, belli parçacıkların diğer parçacıklar tarafından hızlı emilemeyen foton yaydıkları zamandan itibaren geçerlidir. Bu uygulama öncesinde evren Kuark-Gluon Plazması ile kaplıdır. Kuark-Gluon Plazması (KGP), evrenin doğumunda ortaya çıktığı düşünülen Kuarklar ve Gluonlardan oluşan bir plazmadır. Bu plazmaya erişbilmek için yapılan deneylerden bir tanesi ise şu şekildedir; altın çekirdeği aşırı derecede ısıtılıyor ve sıkıştırılıyor. Bu sayede altın çekirdeğinin proton ve nötronları üst üste biniyor ve çok büyük bir enerji meydana geliyor. Bu enerjinin meydana geldiği ortamda ise Kuark-Gluon Plazmasının varlığı tespit ediliyor.

Astrofizikçilerin yaptığı hesaplamalar sonucunda, kozmik mikrodalga arka plan radyasyonundan (CMBR) gelen parçaların comoving mesafesi yaklaşık olarak 45.8 milyar ışık yılıdır. Comoving mesafesi aynı zamanda “Görünür Evren”in yarıçapına denk gelmektedir. Parçaların gözlemlenebilir evrenin sınırına olan comoving mesafesi ise, 46.6 milyar ışık yılıdır.

Evrenin yaşı hakkında yapılan tahminler ve hesaplamalar ise, 13.8 milyar yıldır. Fakat insanoğlu 13.8 milyar ışık yılında daha uzak noktaları gözlemleyebilmektedir. Dünya’mızdan “Görünür Evren”in kenar noktasına kadar olan mesafe, her yöne doğru yaklaşık olarak 46 milyar ışık yılıdır. Halbuki evrenin yaşı 13.8 milyar ışık yılı olarak tahmin edilmektedir. Buradaki farklılık ise evrenin sürekli genişlemesidir.

 

 

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir