Dünyanın İlk Yapay Embriyosu Üretildi

Dünya’da ilk kez, bilim insanları petri kabında canlı embriyo üretti.

Rahmin dışında yetiştirilebilen, sperm ve yumurta hücresi gerektirmeyen embriyo denemelerinde iki tür kök hücre kullanıldı. Sıfırdan itibaren fonksiyonel ve yapay bir embriyo geliştirme çalışmaları başarıyla sonuçlandı. İçerisinde jöle benzeri bir sıvı olan petri kabında kök hücreler ile yapılan deneyler ve çalışmalar sonucunda, erken evrelerde iç organlara dönüşebilen embriyo üretimi gerçekleşti. Bu çalışmanın getirdiği sonuç ise, canlılığın başlangıcı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşılabileceği oldu.

Cambridge Üniversite’sinde araştırma görevlisi olarak çalışan Magdalena Zernicka Goetz’e göre kök hücrelerin doğru bölgelerde doğru zamanlarda ortaya çıkması oldukça şaşkınlık veren bir durumdur.

Bilim insanları son yapılan bu deneyden öncesinde de yapay embriyo üretmeye çalışsalar da başarılı olamamışlardır. Bu başarısızlığın nedeni ise, çalışmaların sadece Embriyonik Kök Hücreleri olan ESC’ler ile yapılmasıdır. Canlılığı sağlayan ve başlatan kök hücreleri sadece ESC’ler değildir. Bunun yanında İlkel Endoderm Kök Hücrelerinin ve Embriyonik Trofoblast Kök Hücrelerinin de (TSC) varlığı gereklidir. Diğer iki farklı kök hücrelerinin görevi, yumurta kesesi ve plasenta oluşturmanın yanında oluşan organların gelişiminin ve beslenmesinin düzgün olmasını sağlamaktır.

Genetiği değiştirilen fare Embriyonik Kök Hücreleri ve Embriyonik Trofoblast Kök Hücreleri ile bir karışım elde edildi. Bu karışım sayesinde kök hücreleri doğal bir embriyo olarak davranmaya başladı. Yaklaşık 5 gün sonra fare embriyolarına benzer özellikler gösteren canlı embriyoların meydana geldiği gözlendi. Hatta gözlem sonucunda farklılaşmaya başlayan organ ve dokulara bile rastlandı.

Yapılan bu çalışma, bilim insanlarına kök hücre konusunda birçok farklı bilgi öğretmiş oldu. Bunlardan ilki, hücrelerin hiçbir şekilde yardım almadan kendi aralarında organize olmalarıydı. Edinilen bir diğer bilgi ise, farklı türde kök hücrelerinin gerçek bir ortaklık yapmasıdır. Birbirlerini yönlendirmek, biçimsel ve şekilsel olarak verimli bir gelişim göstermek bu ortaklığın temel yapı taşlarıdır. Magdalena Zernicka Goetz, New Scientist’te

Fare kök hücrelerinde yapılan bu çalışmayı insan kök hücrelerinde de uygulamayı düşünüyoruz. Embriyonik ve ekstra embriyonik kök hücrelerde ortaya çıkan durumların ve olayların 14 günden daha küçük insan embriyolarında da benzerlerini uygulayabileceğiz. Düşüncemiz, bu çalışma ile kesinlikle yeni bir insan üretmek değil. Yaşamın erken safhalarında meydana gelen olayların incelemesini yapmaktır. Bu sayede insanlık olarak nerelerde hata yaptığımızı ve bu hataları nasıl düzeltebileceğimizi öğrenebileceğiz.” dedi.

Not: Kapak resminde görülen, fare embriyosunun 48 ve 96 saat sonundaki aşamalarıdır. Kırmızı kısımlar embriyonik, mavi kısımlar ise esktra embriyonik kısımlardır. Ve ekstra embriyonik kısımlar plasentayı oluşturacaktır. 

Kaynak: http://www.sciencealert.com/scientists-have-grown-the-world-s-first-artificial-embryo-and-it-s-nuts

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Dünyanın İlk Yapay Embriyosu Üretildi” için 4 yorum

  • Mayıs 20, 2017 tarihinde, saat 5:10 pm
   Permalink

   Yazilariniz bu şekilde devam etmeli gerçekten bu tur siteler varlığını korumalı

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir