Dünya’da Bir İlk: Yumuşak Dokulu Sentetik Retina

Işığa karşı duyarlı olan proteinlerin ve su bazlı hidrojel damlacıkların birleştirilmesiyle üretilen retina, iç göz kısmında bulunan doku ile uyumlu olacak şekilde üretilmiştir. Bu sayede, bu zamana kadar yapılan retina implantlarının oldukça önüne geçmektedir. Çünkü, göz oldukça hassas bir bölgedir ve  iltihaplanmaya ya da yaraya neden olan retinal implantların zararlı olmasında yabancı cisimlerden üretilen yapay retinaların kullanılması bulunmaktadır. Fakat yeni üretilen yumuşak dokulu sentetik retina, su bazlı olması ve göz dokusu ile uyumlu çalışması sayesinde iltihaplanma ya da yara oluşumu gibi yan etkiler ortaya çıkmamaktadır.

Retina, ışığa duyarlı olan binlerce hücrenin (fotoreseptör), göz bebeği sayesinde iletilen fotonları kaydeden membrandır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan gözlerde, fotonlar fotoreseptörler sayesinde elektrik sinyallerine dönüştürüp beyne yollanır ve bu sayede beyinde görüntü oluşumu meydana gelir.

Sentetik retinaların ortaya çıkmasını sağlayan etken ise, sağlık sorunu bulunan ve görüntü oluşumunu engelleyen retinaların insanlarda bulunmasıdır. Örneğin, gen mutasyonları sonucu, fotoreseptör hücrelerin ölmesiyle görüntü oluşumu meydana gelmez ve buna gece körlüğü hastalığı denir. Bu hastalıktan kurtulmak için retina implantı yapılır.

sentetik-retina

Oxford Üniversitesinde biyokimyagerlik yapan Vanessa Restrepo-Schild ve ekibi, ışığa duyarlı bir protein olan bakterihodopsin kullanarak bu çalışmayı yürütmüşlerdir. Archaea benzeri tek hücreli canlılarda bulunan bakterihodopsin, sulu damlacık dizisi ile birleştirilerek sentetik bir madde meydana getirilmiştir. Bu sentetik madde, düşük çözünürlüğe sahip bir retinayı taklit edebilecek düzeydedir. Üretilen bu retina, doğal retina üretimi için büyük bir adım olarak görülmektedir.

Restrepo Schild, üretilen sentetik retinayı henüz bir canlı dokuda denemese de, oldukça olumlu düşünmektedir. Şuan sadece siyah ve beyaz algılayabilen retina, çalışmaların devamında algıladıklarını kaydetmeyi ve hayvanlarda sentetik implant çalışmalarında kullanılabilecek düzeye geleceğini düşünüyor. Eğer her şey yolunda giderse, insan hastaların tedavilerinde de kullanılabilecek bir bilimsel gelişme olan ilk yumuşak dokulu sentetik retina, daha birçok testten geçmeli ve üzerinde daha çok çalışılmalıdır.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/scientists-have-developed-the-world-s-first-soft-tissue-synthetic-retina

 

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir