Albino Orangutan Koruma Altında

Endonezya’da bulunan ve çok nadir bulunan albino orangutan, yetkililer tarafından koruma altına alındı.

Endonezya, Malezya ve Brunei tarafından paylaşılan Borneo Adasında bulunan dişi orangutan, çok az kişinin yaşadığı tenha bir yerde esir olarak tutuluyordu. Dişi orangutanın hayretler içerisinde bırakan mavi gözleri ve bembeyaz tüyleri bulunmakta.

Borneo Orangutan Yaşatma Vakfı, dişi orangutanın esir tutulduğu için oldukça agresif davranışlar sergilediğini belirtti. Ayrıca Borneo Orangutan Yaşatma Vakfı yöneticileri, albino orangutanların Dünya üzerinde çok ender görüldüğünü ve hatta vakfın kuruluşundan beri hiç rastlanılmadığını da dile getirdiler.

Dişi orangutanın albino olduğu tanısı ise yapılan testler sonucunda konuldu. Gözlerinin ışığa karşı çok duyarlı ve hassas olduğu ve aynı zamanda yapılan diğer fiziki testler sonucu albino tanısı konulan orangutan, şu an yaklaşık 5 yaşında. Esirlikten kurtarılan orangutan, Borneo Orangutan Yaşatma Vakfının orangutan rehabilite merkezinde tedavi edilmekte. Tedavisi bittiği zaman doğal hayatına bırakılacak olan albino orangutan, Borneo Adasında yaşayan diğer 100.000 orangutan ile birlikte yaşamaya başlayacak.

Borneo orangutanları, türleri tehlikede olan canlılar sınıfında yer almaktadır. Her yıl avlanma ve yaşam alanı yok edilmesi neticesinde binlerce Borneo orangutanı ölmektedir. 1950 ile 2010 yılları arasında yapılan araştırmalar sonucunda, Borneo orangutanlarının nüfusu %60 oranında azalmıştır. Bu azalmanın gelecek yıllarda da kendini göstereceği düşünülmektedir. Umuyoruz ki, yanlış avlanma ve para hırsı bir canlı türünün daha hayatını sonlandırmasın…

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/2017/05/rare-albino-orangutan-found-indonesia/

Görsel Kaynağı: http://www.abc.net.au/news/2017-05-16/rare-indonesian-albino-orangutan-named-alba/8531040

Kağan Türkay

Akdeniz University Electrical Electronics Engineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir